اخبار > طراحی، ساخت و آزمایش شناور کاتاماران کنترل از راه دور در دانشگاه مازندران(شناور کاتاماران نوید)  چاپ        ارسال به دوست

توسط تیم تحقیقاتی از دانشکده فنی مهندسی انجام شد:

طراحی، ساخت و آزمایش شناور کاتاماران کنترل از راه دور در دانشگاه مازندران(شناور کاتاماران نوید)

 

 

 

 

 

 

         به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، پروژه طراحی و ساخت یک شناور کاتاماران با کنترل از دور و بدون سرنشین با عنوان "کاتاماران نوید" توسط تیم تحقیقاتی نیمان از دانشکده فنی مهندسی و با حمایت مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه مازندران در قالب جشنواره اتکا انجام شد.

          بر اساس این گزارش،در این پروژه که توسط دانشجویان گروه مهندسی مکانیک دانشگاه مازندران، حسین کیائی، نیما نائیج پور و به سرپرستی دکتر محمد ملاعلی پور عضو هیات علمی دانشگاه به انجام رسید، نمونه ای از شناور کاتاماران طراحی گردیده و مدل کنترل از راه دور با طول 2متر، عرض 90 سانتیمتر و ارتفاع 80 سانتیمتر ساخته شد. آزمایش های اولیه این شناور در دریاچه واقع در دانشگاه با موفقیت کامل به انجام رسید.
       دکتر ملاعلی پور در خصوص این پروژه در گفت و گو با روابط عمومی دانشگاه گفت: یکی از نکات ویژه در انجام این پروژه، تامین نیروی محرکه شناور توسط تغییر کاربری موتورهای موجود در صنعت کشاورزی می باشد که بمنظور رفع محدودیت های تامین تجهیزات رانش و کاهش هزینه ها به انجام رسید.
وی با اشاره به این که نمونه ساخته شده می تواند به عنوان شناور زباله روب، گشت زنی، نمونه برداری و ... تجهیز گردیده و مورد استفاده قرار گیرد، افزود: از دیگر کاربردهای مهم این نوع شناورها می توان به شناور پشتیبان پرورش ماهی در قفس اشاره کرد که از نیازهای بسیار ضروری کشور و بویژه استان های حاشیه دریای خزر می باشد. زیرا با توجه به کاهش ذخایر طبيعی آبزیان دریایی و همچنین محدودیت هاي منابع آب شيرین و پيش بينی بروز بحران کم آبی، توسعه پرورش ماهيان دریایی در قفس دارای رشد بسیار چشمگیری می باشد. از سوی دیگر یکی از چالش ها و نیازهای ضروری این صنعت، وجود شناورهای ویژه به منظور حمل و نقل و رهاسازی ماهی در قفس، غذا دهی، صید مکانیزه و ... می باشد.
       عضو هیات علمی دانشکده فنی و مهندسی با بیان این که نمونه ساخته شده که در واقع مدلی با مقیاس یک ششم ابعاد اصلی این شناورهای پشتیبان می باشد، می تواند به منظور انجام آزمایشات و تحلیل های تجربی مورد استفاده قرار گرفته و در گام بعدی با افزایش مقیاس (scale-up) آن، شناوری با ابعاد اصلی به همراه جایابی و نصب تجهیزات ویژه ساخته شود، ادامه داد: از دیگر کاربردهای نمونه های بزرگتر، شناورهای تفریحی و گردشگری می باشد که توانمندی ساخت آن در دانشگاه مازندران وجود دارد. با توجه به اهمیت وجود دریا در رشد و توسعه شهرها در جهان و بر اساس موقعیت بسیار مناسب دانشگاه مازندران از لحاظ دسترسی به دریا، امید است دانشگاه مازندران با بهره گیری از پتاسیل بالای موجود، به یکی از قطب های مهم در حوزه فناوری دریایی تبدیل گردیده و به عنوان دانشگاه جامع استان نقش مهمی در پیشرفت استان ایفا کند.
       یادآور می شود: شناورهای کاتاماران دسته¬ای از شناورها با دو بدنه می باشند که توسط قسمتی با عنوان بدنه اصلی به هم متصل می شوند. با توجه به مزایای مختلف این دسته از شناورها از جمله تعادل عرضی بسیار خوب، پایداری بالا و مساحت عرشه بزرگ، استفاده از آنها در صنعت دریانوردی در حال افزایش بوده و انجام تحقیقات در این زمینه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

 تصاویر بیشتر
روابط عمومی دانشگاه مازندران
امور رسانه های گروهی


١٤:٠٢ - يکشنبه ٢١ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٢٢٨٤٠    /    تعداد نمایش : ٥٣٦٥