اخبار > ساخت کود ارگانیک از گیاه آزولا توسط عضو هیات علمی دانشگاه مازندران  چاپ        ارسال به دوست

در آزمایشگاه سیستماتیک گیاهی دانشکده علوم پایه انجام شد:

ساخت کود ارگانیک از گیاه آزولا توسط عضو هیات علمی دانشگاه مازندران

 

 

 

 

 

در آزمایشگاه سیستماتیک گیاهی دانشکده علوم پایه انجام شد:

ساخت کود ارگانیک از گیاه آزولا توسط عضو هیات علمی دانشگاه مازندران

       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، دکتر آرمان محمودی عضو هیات علمی این دانشگاه موفق به ساخت کود ارگانیک از گیاه آزولا در آزمایشگاه سیستماتیک گیاهی دانشکده علوم پایه شد.
       بر اساس این گزارش، دکتر محمودی در گفت و گو با روابط عمومی دانشگاه با اشاره به این که آزولا یا سرخس آبی، گیاهی مهاجم است که در هم زیستی با جلبک سبز آبی می تواند به حیات موجودات آبی و حتی دیگر گیاهان و مزارع آسیب بزند، محل رویش اصلی این گیاه را در کشور فیلیپین دانست که از آن کشور وارد ایران شده و در سال های گذشته، موجب زیان دیدن کشاورزان و محیط زیست ایران شده است.
        وی در ادامه با بیان این که گیاه آزولا در دهه 60 با هدف تولید کود ازته به صورت طبیعی وارد ایران شد و در کوتاه ترین زمان ممکن با ریشه های نازک و درهم تنیده اش همانند فرشی عمده اکوسیستم های آبی شمال کشور را پوشاند، سرعت تکثیر این گیاه را از بارزترین خصوصیات آن دانست که با پهن شدن در سطح آب، مانع رسیدن نور خورشید و اکسیژن می شود و باعث ایجاد خفگی یا سرشار سازی اکوسیستم می شود و برای اکوسیستم های آبی مضر است .
       دکتر محمودی با تاکید بر این که روش های مقابله با این گونه‌ی گیاهی، سال ها است که در کشور در حال اجرا است و در جدیدترین اقدام، محققان دانشگاهی موفق به تولید کود ارگانیک از این گیاه شده اند، پارامترهای مهم در کودها را نسبت کربن آلی به ازت عنوان کرد که در کود مطلوب و استاندارد باید زیر 10 باشد و مقدار آن در کود ارگانیک تولید شده، 7.5 است.ترکیبی که علاوه بر صفات مطلوب شیمیایی، از صفات ارزشمند فیزیکی هم برخوردار است.
        عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در ادامه با اشاره به این که برای تهیه این کود، ترکیبی از آزولا و گیاهان بومی استفاده شد و در گام بعد این کود ارگانیگ برای پرورش 4 نوع گل زینتی متنوع استفاده شد، حفظ ظرفیت بالای نگهداری آب و کمک به جذب عناصر کم مصرف و پرمصرف را از ویژگی های دیگر این کود دانست.
       یادآور می شود: قیمت تمام شده این کود گیاهی، یک چهارم نمونه های وارداتی موجود در بازار است و علاوه بر پرورش گل و گیاهان زینتی، برای پرورش محصولات صیفی و زراعی و باغی نیز قابل استفاده است.

روابط عمومی دانشگاه مازندران
امور رسانه های گروهی


١١:١٦ - دوشنبه ١٣ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٢٣٩٦٨    /    تعداد نمایش : ٩٠٨٤