اخبار > کسب رتبه دوم تیمی در هفتمین دوره مسابقات ملی دانشجویی انجمن آکوستیک و ارتعاشات ایران  چاپ        ارسال به دوست

با طراحی و ساخت توربین بادی گردابی بدون پره به دست آمد:

کسب رتبه دوم تیمی در هفتمین دوره مسابقات ملی دانشجویی انجمن آکوستیک و ارتعاشات ایران


با طراحی و ساخت توربین بادی گردابی بدون پره به دست آمد:
کسب رتبه دوم تیمی در هفتمین دوره مسابقات ملی دانشجویی انجمن آکوستیک و ارتعاشات ایران
       به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، تیم دانشجویی دانشگاه مازندران متشکل از رضا جهانی و حسین کیائی با طراحی و ساخت توربین ارتعاشی بدون پره، موفق به کسب رتبه دوم تیمی در هفتمین دوره مسابقات ملی دانشجویی انجمن آکوستیک و ارتعاشات ایران که همزمان با برگزاری کنفرانس بین‌المللی آکوستیک و ارتعاشات در دانشگاه علم و صنعت تهران برگزار شد، گردید.
        بر اساس این گزارش، توربین بادی ارتعاشی بدون پره که فناوری نوینی در استحصال انرژی باد در دنیا محسوب می‌شود، توسط تیم تحقیقاتی گروه مهندسی مکانیک دانشکده فنی و مهندسی(رضا جهانی و حسین کیائی) به سرپرستی دکتر جعفر نژادعلی طراحی و ساخته شد. 
معرفی توربین بادی ارتعاشی بدون پره:
       توربین‌های بادی مرسوم به دلیل عظیم‌الجثه بودن، وزن بسیار بالایی دارند و همین امر موجب نصب و راه‌اندازی پر هزینه و سخت آن‌ها خواهد شد. هم‌چنین عواملی که همواره در این توربین‌ها موجب نگرانی بوده، آسیب‌رسانی به پرندگان می‌باشد که به دلیل پره‌های بزرگ، متحرک و سنگین وزن در ارتفاعات زیاد رخ می‌دهد. لذا برای بهبود این شرایط و البته نوآوری در طراحی و با استقاده از علوم مهندسی، توربینی بدون پره ابداع شده است که علاوه بر وزن کم، هزینه طراحی کمتر و نصب و راه‌اندازی بسیار ساده‌تری دارد و هم‌چنین در مقایسه با توربین‌های بادی مرسوم، فضای کوچک‌تری نیاز دارد.
       از مزیت‌های دیگر این توربین می‌توان به کاهش قطعات مکانیکی که موجبات خوردگی و سایر صدمات مکانیکی را فراهم می‌کند اشاره کرد. بدیهی است که به دلیل کوچک‌تر بودن پیکره این توربین و فضای اشغالی کمتر، بازده کمتری نسبت به توربین‌های مرسوم خواهد داشت، اما باید توجه نمود که می‌توان از آن در فواصل بسیار کوتاه نسبت به یکدیگر و در سرعت‌های باد بسیار پایین استفاده نمود و با داشتن تعدادی از آنها به میزان انرژی مناسبی دست پیدا کرد. توربین گردابی(بدون پره) در سرعت‌های پایین جریان باد، عملکرد مناسب‌تری نسبت به سایر توربین‌های باد دارد. بنابراین، توربین باد بدون پره گزینه بسیار مناسبی برای استحصال انرژی از جریان باد در مناطقی است که سرعت جریان باد بسیار پایین است.
نحوه عملکرد
       اساس کار توربین‌های باد گردابی بدون پره به دلیل وجود گردابه‌هایی است که با عبور جریان سیال از روی یک استوانه شکل می‌گیرد. برابری فرکانس گردابه‌ها با فرکانس طبیعی سازه، سبب ایجاد پدیده رزونانس شده که می‌تواند سازه را به ارتعاش درآورد. با طراحی یک ژنراتور مناسب می‌توان این حرکت ارتعاشی را به الکتریسیته تبدیل نمود.
روابط عمومی دانشگاه مازندران
امور رسانه‌های گروهی


٠٨:٥١ - سه شنبه ١٧ دی ١٣٩٨    /    شماره : ٢٤٧٨١    /    تعداد نمایش : ٦٨٦٢